Przeogarniacze to projekt edukacyjny, adresowany do uczniów klas czwartych. Dzięki niemu, w czasie pięciu 90-minutowych spotkań o charakterze warsztatowym, zapoznajemy uczniów z zagadnieniami z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości oraz działań prospołecznych. Uczniowie będą uczestniczyć w inspirujących lekcjach, których scenariusze oparliśmy o aktywne formy nauczania, czyli bazujące na nauce przez współpracę i zabawę. Tematy spotkań dobrane są tak, aby poszerzać horyzonty i ukazywać zastosowanie poruszanych zagadnień w życiu codziennym.

Przeogarniacze to nowa odsłona prowadzonego przez Fundację w latach 2016-2019 programu Mały Świat Dużego Pieniądza, który obejmował zajęcia o podobnej tematyce. Nasze dotychczasowe doświadczenia pozwoliły wzbogacić scenariusze zajęć o nowe, cenne zagadnienia i ćwiczenia – wszystko po to, by jeszcze mocniej postawić na praktyczny wymiar przekazywanej przez nas wiedzy. Nasze scenariusze płynnie dopasowujemy do trendów współczesności. W taki sposób, do tematów poruszanych podczas warsztatów trafiły między innymi zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa, oczywiście w formie dostosowanej do percepcji naszych odbiorców.

Wykorzystanie podczas zajęć urządzeń multimedialnych oraz korzystanie z aplikacji, które rozszerzą i wzbogacą dedykowaną ofertę edukacyjną pozwolą zapoznać uczestników z różnymi formami współpracy, w tym z pracą projektową, grupową oraz elementami warsztatowymi.

 

TEMATY NASZYCH ZAJĘĆ

1. Od barteru do płatności online – po co wymyślono pieniądze? 

2. By czas nie gonił nas – jak skutecznie planować i zarządzać swoim czasem? 

3. Mój zawód – nasza przyszłość. Jak rozgryźć rynek pracy?  

4. Nasze wybory nasz świat – o oszczędzaniu zasobów, marketingu i pomysłach na biznes. 

5. Trenujemy pracę projektową i wystąpienia – wspólne planowanie wycieczki i prezentacje wystąpień w grupach. 

 

Zwieńczeniem programu jest sfinansowana przez Fundację jednodniowa edukacyjna wycieczka tematyczna, która obejmuje minimum jedno miejsce powiązane z tematyką projektu.

Uczniowie otrzymują również książki „Świat Pieniądza” poszerzające ich wiedzę zdobytą podczas zajęć oraz upominki.

 


Szkoła nie ponosi żadnych kosztów związanych z realizacją projektu.
Wszystkie koszty są w całości finansowane przez Fundację Śnieżka.


Informujemy, że rekrutacja do poszczególnych edycji projektu odbywa się na terenie lokalnych gmin wytypowanych przez Fundację.
W II semestrze roku szkolnego 2023/2024 umożliwiamy zgłaszanie się do programu szkołom podstawowym z Gminy Pilzno. Rekrutacja trwa do 14 lutego 2024 roku.

 

Konkurs

Chcesz wcielić się w rolę jednej z naszych postaci? Teraz masz taką okazję.

Zapraszamy wszystkich uczniów, którzy aktywnie uczestniczą w naszych zajęciach do wcielenia się w rolę: Zaradnej Zosi (dziewczynki), Przedsiębiorczego Przemka lub Wyliczonego Wojtka (chłopcy) i przesłania na e-maila: przeogarniacze@fundacjasniezka.org nagrania dyktafonem poniższego tekstu:

Cześć dzieciaki.

Witam Was w przygodzie edukacyjnej „Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej”. Naszym zadaniem jest pokazać Wam, że nauka może być świetną zabawą. Kto z Was lubi się uczyć?

Wspólnie będziemy poznawać i zgłębiać podstawowe zagadnienia z zakresu przedmiotów, których nie mieliście jeszcze w szkole np. ekonomii, przedsiębiorczości, a także działań społecznych. Jak myślicie, dlaczego to takie ważne?

Wszystko, czego dowiecie się podczas naszych wspólnych lekcji będziecie mogli wykorzystywać później w szkole i w życiu, a w przyszłości także w pracy, którą będziecie wykonywać. Zacznijmy od policzenia, ile jeszcze lat nauki przed Wami.

Nagrania głosowe należy przesyłać do dnia: 31.05.2023 r. do godz. 15:00.

Każdy uczeń może przesłać tylko jedno nagranie, które powinno być podpisane w następujący sposób: imię i nazwisko dziecka oraz szkoła, do której uczęszcza uczeń np. Alina Nowak Szkoła Rzeszów. Identyczna treść powinna się również znaleźć w tytule e-maila.

Ocenie nie będzie podlegać nagranie wideo, podkład muzyczny lub jakakolwiek ścieżka dźwiękowa.

UWAGA: Każde zgłoszenie musi także zawierać podpisaną czytelnie zgodę rodzica, która jest dostępna u Koordynatorów projektu i w materiałach do pobrania. Tam również znajduje się regulamin konkursu, a w nim dodatkowe informacje m.in. co dokładnie będzie podlegać ocenie.

Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe oraz nagroda specjalna.

Pliki do pobrania

KONTAKT W SPRAWIE PROJEKTU

+

Podsumowanie w liczbach

(dane na dzień 31.12.2023 r.)

1827

uczniów z 106 klas czwartych poznało tajniki ekonomii

39

szkół podstawowych wzięło udział w projekcie

5

spotkań warsztatowych (10 h lekcyjnych) w każdej klasie