p4
p6
p3

Aktualności

Finał 3. edycji projektu Mały Świat Dużego Pieniądza


17 czerwca 2019

  Tradycyjnie już edukacyjne wyjazdy do Warszawy podsumowały działania, kolejnej edycji programu edukacyjnego „Mały Świat Dużego Pieniądza”. Tym razem na podbój stolicy wyruszyło 650 uczniów, którzy dzięki projektowi przez cały rok szkolny poznawali tajniki ekonomii.  

W czerwcu dobiegła końca 3. edycja projektu edukacyjnego „Mały Świat Dużego Pieniądza” realizowanego przez Fundację Śnieżki Twoja Szansa przy współpracy z Fabryką Farb i Lakierów Śnieżka. W projekcie udział wzięły 22 szkoły z terenu Miasta Dębicy oraz z Powiatu Dębickiego. W sumie w zajęciach uczestniczyło około 650 uczniów klas 4 szkół podstawowych. Spotkania prowadzone były w formie warsztatów i dotyczyły zagadnień ekonomii społecznej. Ich kreatywna forma zachęcała dzieci do aktywności własnej poprzez działanie i zabawę.

Wiedza i inicjatywa

Celem projektu było m.in.: poszerzenie wiedzy na temat historii, ewolucji i funkcjonowania pieniądza, ukazanie dzieciom pozytywnych efektów współpracy w grupie, zachęcanie do podejmowania aktywności i działania w zakresie planowania, oszczędzania oraz gospodarowania własnym czasem. Uczestnicy projektu zyskali również wiedzę na temat Wolontariatu, a także aktywnie zaangażowali się w pomoc potrzebującym, organizując w szkołach zbiórki na ich rzecz. Poprzez takie działania uwaga dzieci zwróciła się w stronę potrzebujących, a one same wykazały się wielką motywacją do działania w tym zakresie.

Na podbój stolicy

Finałem projektu dla każdej z klas była ufundowana przez Fundację Śnieżki wycieczka do Warszawy, do miejsc tematycznie z nim związanych. Było to m.in. Centrum Pieniądza przy Narodowym Banku Polskim, gdzie dzieci mogły dowiedzieć się, jak powstawały banknoty i monety, jak ewoluowały na przestrzeni wieków, jak powstawały pierwsze banki, a także mogły zobaczyć bankowy skarbiec i przechowywane w nim sztabki złota. Uczniowie odwiedzali także Giełdę Papierów Wartościowych, gdzie mogli pozyskać wiedzę na temat historii Giełdy, głównych pojęć związanych z inwestowaniem papierów wartościowych oraz jakie mechanizmy wpływają na sukces przy sprzedaży akcji, a jakie czynniki mają negatywne skutki.

Mali podróżnicy odwiedzili także Centrum Nauki Kopernik oraz znajdujące się przy nim Planetarium Niebo Kopernika. Ważnym punktem programu wycieczki było również zwiedzanie Warszawy. Wycieczki miały miejsce w maju i czerwcu.

Aktualnie trwa nabór szkół do 4. edycji projektu naszej fundacji.